U relativno kratkom vremenu, USB memorija doživjela je pravu eksploziju. Prebacili su se s jedne vrste memorijskog čipa na drugi, a kapacitet se konstantno povećavao. Tehnologija je nevjerojatno napredovala od prvog nand memorijskog čipa. Mnogi ljudi nisu ni svjesni da smo prije 15 godina koristili diskete koje su fizički bile veće, i svjetlosnim godinama manje od današnje USB memorije Pročitajte ovaj blog da biste saznali kako se USB memorija razvijala tijekom godina.
1984.0 - razvijen EEPROM
Godine 1984. Fujio Masouka u Toshibi je razvio originalni memorijski čip EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory)- električno izbrisljivu programsku memoriju samo za čitanje. Naziv flash memorije predložen je jer je postupak brisanja vrlo sličan bljeskalici fotoaparata. U kasnijim godinama, Intel je pretekao Toshibu u razvoju nand flash memorijskih čipova.
Devedesete - razvoj USB standarda
USB standard počeo se razvijati 1990-ih, a razvio ga je Ajay Bhatt za američkog proizvođača Intel. USB pogoni i ulazi razvijeni su kako bi smanjili broj kablova potrebnih za povezivanje uređaja s računalom.
1999. - Pendrive
Godine 1999. pojavio se USB standard. Pokreće se kao USB 1.0 i 1.1. Tada je izumljena i prva USB memorija, takozvani Pendrive. Prvi je imao kapacitet 8MB, što se čini kao kap u moru s današnjom USB memorijom.
Međutim, USB memorija zaživjela je tek kad su izmislili USB 2.0 standard. Brzina preuzimanja značajno je porasla, na 480 Mbps. Popularnost USB memorije postaje sve veća, kao i njihov kapacitet otkako su proizvođači računala počeli postavljati USB ulaze na prednju površinu računala. Konačno, USB memorija počela je zamjenjivati ostale prijenosne medije - diskete i CD-ove.
2002. - USB na igraćim konzolama
Godina 2002. je bila nova prekretnica - Sony je objavio svoju igraću konzolu Play Station 2 s dva USB ulaza koja se koriste za njihove kontrolere. Microsoft je 2005. izdao X-BOX 360 s USB priključcima na stražnjoj strani. Microsoft je također prvi nazvao ovu novu vrstu medija USB Flash Drive.
2006. - proizveden prvi automobil s USB priključkom
Automobilska industrija počela je prepoznavati USB memoriju 2006. godine. Korejska KIA bio je prvi proizvođač automobila koji se opremio USB priključkom. To su pratili i ostali proizvođači automobila kojima se ideja svidjela. USB priključak sada je konstanta na nadzornim pločama automobila.
2007. - prva tvornica samo za Nand FLASH
Godine 2007. je Sandisk izgradio prvu tvornicu u Šangaju koja će proizvoditi samo nand flash memorijske sklopove.
2008. - USB 3.0
Dugoočekivani novi standard – USB 3.0 pojavljuje se 2008. godine. Često se prepoznavao po plavom plastičnom dijelu priključka. Standard podržava brzine preuzimanja do 5GB / s, što preuzimanje čini mnogo bržim. Zbog dodatnih pinova, omogućuje vam istovremeno čitanje i pisanje.
2009. - eksplozija kapaciteta
Ove godine objavljena je prva USB memorija s kapacitetom memorije 256GB. Na memoriju te veličine moguće je bilo pohraniti 54 DVD video sadržaja ili preko 51.000 fotografija visoke kvalitete.
2013. - udvostručenje
Kapaciteti i mogućnosti rastu proporcionalno s veličinom čipa. Početkom 2013. godine pojavljuje se prva 512GB USB memorija. No, ta je prekretnica već zaboravljena krajem 2013. godine, jer su ubrzo postali dostupni prvi memorijski čipovi od 1TB.
2014. - USB C
USB-C, nova generacija sklopovlja USB-a. Javnosti je predstavljen 2014. godine. USB-C označava vrstu utora, odnosno njegov oblik.
2015. - USB memorija za mobitele
Prvi OTG - On Go Go USB memorija na tržište dolazi s malim priključkom za mobilne uređaje - micro usb ili danas USB C. Pored klasičnog priključka, koji omogućava povezivanje mobilnih uređaja na USB memoriju, neki proizvođači počinju izrađivati OTG USB memoriju u skladu s 3.1 brzinom.
2017. - kapaciteti se povećavaju
Godine 2017. pojavila se prva USB memorija od 2 TB. Čipovi su praktički istih dimenzija kao i stariji modeli, ali dvostrukog kapaciteta.
2020. - USB.hr
USB.hr ima na raspolaganju više od 20 različitih modela USB memorije u različitim oblicima i bojama, te u izuzetno širokom rasponu kapaciteta. Dostupni su i 3.0 modeli. Po želji, USB.hr vam personalizira USB memoriju s vašim logotipom ili čak proizvodi USB memoriju po vašem izboru.